Kruszwica 29.09-01.10.23

Witam.

I znów mały wypadzik Moto od 29 września do 1 października. Tym razem Kujawy – Żnin, Kruszwica, Inowrocław w towarzystwie Naszej Paczki ze Stowarzyszenia Motocyklistów ,,Sieradzanie”. Piękne okolice niedocenione przez wielu Ludków, a szkoda.

Żnin -Miasto jest stolicą sportów motorowodnych, tu narodziła się polska, kolorowa prasa kobieca. Z tym regionem związany był także Edmund Kapłoński, jeden z najlepszych artystów tworzących w technice intarsji. Odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Pałuckiej w towarzystwie miłej Pani Przewodnik, która przedstawiła pokrótce historię i zasoby muzeum. W murach muzeum możemy zapoznać się nie tylko z historią żnińskiego drukarstwa i powstaniem poczytnego pisma ,,Moja Przyjaciółka” ale na własne oczy przyjrzeć się dawnym maszynom drukarskim. W kolejnym pomieszczeniu coś, co w każdym regionalnym muzeum znajdować się musi, a mianowicie wystawa poświęcona etnografii, w tym przypadku etnografii Pałuk. Prezentowane są tu tradycyjne stroje, drewniana i gliniana rzeźba, malarstwo. Zrekonstruowano ponadto wnętrze chaty pałuckiej wyposażonej w niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego. Z tematu folkloru schodzimy na … sporty motorowodne. Dzięki położeniu geograficznemu – w Żninie znajdują się dwa jeziora: Jezioro Żnińskie Duże i Jezioro Żnińskie Małe – na tym ostatnim od lat odbywa się (z kilkuletnią przerwą) prawdziwe święto dla motorowodniaków, czyli Zawody Motorowodne, impreza rangi europejskiej i światowej. Na żnińskim akwenie ścigali się najlepsi – Waldemar Marszałek czy Tadeusz Haręza. W murach żnińskiego muzeum działa więc kolejne – poświęcone tej właśnie tematyce – Muzeum Sportów Motorowodnych. Zgromadzono tu m.in. silniki – najstarsze powstały w dwudziestoleciu międzywojennym, śruby napędowe, medale, fotografie, afisze i programy z imprez motorowodnych rozgrywanych w Żninie oraz na wodach całego świata.

Po drodze do Inowrocławia, zajrzeliśmy do Kalwarii Pakowskiej, jednej z najstarszych w Polsce, jej początki to okres XVII wieku. Znajdują się tutaj stacje Męki Chrystusa, najpierw w postaci krzyży a obecnie małe kaplice. Warto zobaczyć.

Inowrocław to miasto uzdrowiskowe z pięknym Parkiem z Tężniami, można odpocząć, pospacerować oraz podziwiać piękne widoki z tarasu Tężni. Początki Uzdrowiska to rok 1875 a wzmianki pojawiły się w 1450 roku. Dwie najnowsze atrakcje parkowe stanowią: pomnik przedstawiający siedzącego na ławce gen. Władysława Sikorskiego, częstego gościa Solanek okresu międzywojennego, który został odsłonięty w 2005 r. oraz Ogrody Papieskie oddane do użytku w 2009 r.

Kolejny dzień Naszej wycieczki to Kruszwica i Mysia Wieża oraz przejażdżka małym statkiem po Jeziorze Gopło. Historia pisze, że pierwszy Gród powstał prawie 4 tysiące lat temu. Tędy przebiegał Szlak Bursztynowy. Kruszwicę często nawiedzały pożary, ale zawsze powstawała z kolan. W tym czasie ludność liczyła 8 osób, dopiero pod koniec XIX wieku mieszkało tu około 3 tysiące ludzi. Znajdują się tutaj dwa znane zakłady cukrownia i wytwórnia oleju jadalnego

Mysia Wieża to legenda o Popielu, którego zjadły myszy. Dziś można podziwiać piękną panoramę Kruszwicy z odbudowanej wieży. Kolejna udana, przy pięknej pogodzie wycieczka z ekipą fajnych i zgranych ludków.

Pozdrawiam:

Jacek ,,Blacha”