Weekend 31.08 – 03.09.23

Witam.

W dniach od 31 sierpnia do 3 września wyskoczyliśmy jako Stowarzyszenie na Morski Wypad. Zaczęliśmy od Władysławowa, czyli dawniej nazywanym Wielka Wieś. Podziwialiśmy piękny krajobraz z tarasu widokowego, poniżej którego znajduje się również Muzeum Motyli. Muzeum zajmuje w sumie dwa niewielkie pokoje, jednak na tej zdawałoby się – niedużej przestrzeni – znajdziesz dziesiątki (ponad 3000) gatunków motyli dziennych i nocnych. Jest też kolekcja okazów występujących w Polsce. Z licznych plansz umieszczonych wewnątrz Muzeum Motyli możesz wyczytać na przykład to, że motyle to… żule. Potrafią się upić sfermentowanymi owocowymi sokami do tego stopnia, że nie potrafią polecieć przez kilka dni. Wewnątrz muzeum znajdziesz mnóstwo okazów motyli, które mają połyskujące skrzydełka, nietuzinkowe kolory i niespotykany wygląd skrzydeł. Po drodze do Ustki zajrzeliśmy do Muzeum Figur Woskowych, kto by nie chciał strzelić sobie fotki z Rambo albo z Jackiem Sparrowem? W Muzeum Figur Woskowych zobaczysz słynne postaci ze świata filmu, muzyki, sportu i polityki. Muzeum samo w sobie nie jest wielkich rozmiarów, ale warto wybrać się tam z rodziną i odkryć, jakie jeszcze figury kryją się między czterema ścianami budynku.

Ciekawą atrakcję stanowi Dom Whisky, to atrakcja powiązana z Coctail Bar Max, ponieważ za obie te rzeczy, odpowiadają te same osoby. Jak sama nazwa wskazuje, w budynku „mieszka” wiele odmian tegoż bursztynowego trunku. Podają tam nie tylko whisky. Szeroka baza alkoholi czeka na turystów i ich kubki smakowe. Odwiedzający chwalą sobie świetny klimat i atmosferę wnętrza oraz graną codziennie muzykę na żywo. Barmani chętnie przygotowują drinki wymyślone przez klienta, za niewysoką cenę. W Domu Whisky można także pograć ze znajomymi w planszówki, popijając ulubiony alkohol.

Ustka to nadmorskie Miasteczko z piękną plażą oraz różnymi atrakcjami. W samym centrum Starówki, w Ustce znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa, Muzeum Chleba. Muzeum jest prywatne, mieści się na poddaszu piekarni należącej do Eugeniusza i Adama Brzóski.

Zbiory gromadzone przez Eugeniusza Brzóskę liczą już ponad 2 tysiące ciekawych eksponatów, które przedstawiają historię i rozwój piekarnictwa oraz cukiernictwa. Zobaczyć tu można: stare dokumenty, zdjęcia, kartki pocztowe, młynki, łopatki do ciast, talerze, urządzenia i naczynia produkcyjne m.in. gofrownice, formy do ciast, mieszadła, krajalnice oraz piece. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku, między innymi stół do wyrabiania ciasta piernikowego, ciekawym eksponatem jest również przedwojenny automat do sprzedaży cukierków, czy lodówka, która działała bez użycia prądu.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Ustki jest niewątpliwie port morski. Położony jest nad morzem, przy ujściu rzeki Słupia. Do portu przypływają statki pasażerskie, jachty, statki rybackie a także okręty wojenne, które należą do położonego obok Ustki Lędowa z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Wielkość statków wchodzących do portu Ustka nie może przekraczać 60 m długości całkowitej oraz 12,0 m szerokości.

Historia portu sięga początku XIV wieku, kiedy to powstały pierwsze falochrony. Formalnie port morski w Ustce ustanowiony został w roku 1961 przez Ministra Żeglugi. Dużą atrakcją portu są mola – wschodnie i zachodnie, które poprowadzone są na grzbietach dawnych falochronów. Płynęliśmy fregatą w 40 minutową podróż po Bałtyku, było super. Podróż zakończyliśmy w Szczecinku, ale brakło czasu na ciekawe tematy ,tylko Kościół z infrastrukturą z Kamienia wokół całego obiektu.

Nasi koledzy W niedzielę 3 września w Pyszkowie Brali udział w uroczystych obchodach 160.rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863r. Przy mogile Powstańców 1863r. w Lesie Pyszkowskim odbyła się msza święta, Apel Poległych, a następnie złożono kwiaty przy obelisku, również delegacja Naszego Stowarzyszenia Motocyklistów ,,Sieradzanie”

Kolejny weekend pracowity dla Naszej Ekipy.

Pozdrawiam:

Jacek ,,Blacha”